İşleminiz Yapılıyor. Lütfen bekleyin.

Avrupa'nın En İyi Tema Parkları

En iyi tema parklar
14 Ağustos 2016
Avrupa'nın En İyi Tema Parkları

Öncelikle tema park nedir diye tanımlamak gerekirse eğer, farklı farklı eğlence tesislerinden oluşan açık ve aynı zamanda kapalı alanlarda da bulunan eğlenceli, heyecan verici, zamanı güzel bir şekilde değerlendirmek için ideal aktiviteleri içinde barındıran bir eğlence parkı bir eğlence merkezidir. Tema parklarında genel itibariyle kalabalık yetişkin gruplarına hitap edilmektedir. Türkiye’de Lunapark olarak bilinen eğlence parklarının epey büyük, çok daha çılgın ve içinde özellikle yetişkinlere yönelim bol bol aktivite barındıran versiyonlarına denilmektedir.

Genel olarak yapılan araştırmalar sonucunda dünya genelinde birçok tema park eğlence merkezlerinin oluşu ve artış göstermeye başlaması gelişen teknoloji ağı ile daha da renkli hale gelmeye başlamıştır. İçlerinden Avrupa genelinde en iyi yapıya sahip olan tema parklara aşağıda liste halinde yer verilecektir. Sırasıyla:

EURO PARK – ALMANYA:

Almanya’nın en büyük tema parkı olarak karşımıza çıkan Euro Park, Avrupa genelinde de en büyük 2. Tema park olarak kayda geçmektedir. 12 tane devasa roller coasterı içinde bulundurmaktadır. Bu park aynı zamanda 2013 yılında toplamda 4.9 milyon civarı bir ziyaretçiye de ulaşma başarısı göstermiştir.

DISNEYLAND PARK – FRANSA:

Paris yakınında bulunan Disneyland Park (aynı zamanda Euro Disneyland olarak ta anılıyor) yılda 10 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor ve Avrupa’nın en popüler tema parkı olarak geçmektedir.

GARALAND PARK – İTALYA:

Parkın asıl gerçek adı kayıtlarda Garaland Resort olarak geçmektedir. 1975’te kurulan park bünyesinde büyük bir su parkı ve bir otel de bulunuyor. Otel bulunduğu için belki de Resort adını da taşımıştır. Yılda toplamda genel itibariyle 3 milyon ziyaretçiye ulaştığı gözlemlenmiştir.

ALTON TOWERS – İNGİLTERE:

Bünyesinde tema park, su parkı ve oteller bulunan bu park sürekli yenilediği çılgın roller coaster trenleriyle ünlüdür.

PAULTONS PARK – İNGİLTERE:

Paultons Park daha çok çocuklu aileler için tasarlanmış bir park. Parktaki 60 kadar oyuncağın birçoğu çocuklar için yapılmış. Aynı zamanda bünyesinde 140 tan fazla bitki çeşidi ve 80 den fazla hayvan çeşidi barındıran bir doğal yaşam parkı burasıdır.

PortAventura – İSPANYA:

PortAventura Barselona’da yer alıyor. Yılda ortalama 4 milyon ziyaretçi ağırlayan park Avrupa’nın 6. en büyük tema parkı. Aynı zamanda bünyesinde Avrupa’nın en büyük su parkını da bulunduruyor

VİALAND TEMA PARK – TÜRKİYE:

TÜRKİYE'NİN ilk Tema Park’ı olarak 2.5 yıl önce kapılarını açan Vialand Tema Park, dünyaca ünlü birçok parkları geride bırakarak 'Avrupa’nın En İyi 5’inci Tema Park'ı seçildi. Eğlence sektöründe de bu gibi gelişmelere imza atmış olmak ülkemiz için önem arz etmektedir.

EFTELING – HOLLANDA:

Son park olarak ele alınan Hollanda’daki adeta peri masallarından ve hikayelerinden fırlamışçasına karşımıza çıkan Efteling’dir. 1950 yılında açılan park yılda 4 milyondan fazla ziyaretçisiyle Avrupa’nın en büyük parkları arasında. Hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap ediyor.

Viasea Tema Park

Ülesss Ülkemizde yer alan bir diğer tema park Viaport Mairna'da bulunan Viasea Tema Park. İçerisinde birçok ünite mevcut.Tema parkın içerisinde Avrupa'nın en hızlı trenlerinden birisini bulunduruyor.Ayrıca dünyanın ilk iklim temalı akvaryumu olan Viasea Akvaryum da yer alıyor.Akvaryum ve tema park aynı yerde bulunması ile iki parkıda aynı anda gezebilirsiniz.