İşleminiz Yapılıyor. Lütfen bekleyin.

Dünyanın En Hızlı Roller Coaster'ları

Dünyanın en hızlı roller coasterları
Dünyanın En Hızlı Roller Coaster'ları

Bilindiği üzere roller coaster, büyük eğlence merkezlerinde, daha çok tema park konseptlerinde yer alan, hızlı ve bir o kadar da heyecan verici daha çok yetişkinler üzerine yapılmış uzun raylar üzerinde yüksek dozda hızla ilerleyen heyecanlı trenlere verilen isimdir. Yükseklere doğru çıkabilen ve ziyaretçilere adrenalini doruklarda yaşatan roller coaster bir anda yüksekten aşağıya doğru hızlı bir şekilde inmesiyle meşhurdur. 1900lerin başından itibaren özellikle de Amerika’da yaygınlaşmaya başlayan hız trenlerinin ülkemizde de artık yapılmış olan örnekleri mevcuttur. Dünya genelinde son yıllarda büyük rağbet görmeye başlayan hız trenleri, en iyiler olarak belirlenen listeyle aşağıda yer almaktadır.

En hızlı roller coasterlar

Dünyada yapılmış olan en yüksek hızdaki aynı zamanda en inanılmaz ve en korkunç gelebilecek büyüklükteki roller coasterları şu şekildedir:

1. FORMULA ROSSA – ABU DABİ:

Formula Rossa Abu Dabi

Dünyanın en hızlı roller coaster ünvanını elinde bulundurmaktadır.Abu Dabi'de bulunan Ferrari World içerisinde yer almaktadır. 240 km hıza ulaşan trendir.

2. DODONPA – JAPONYA:

Dodonpa Roller Coaster Japonya

55 metreye gibi yükseklikten 90 derecelik bir açıyla inmesi dünya genelinde Dodonpa’ya gelen ziyaretçi akınının nedeni olarak gösterilmektedir. Birçok turistin Japonya’da en uğrak gittiği yerdir hatta bazı turistler sırf bu roller coastera binebilmek için buraya gelmişlerdir. İniş sırasında tren 2 saniye gibi kısa bir sürede 170 km hıza ulaşmaktadır.

3. KINGDA KA – AMERİKA:

Kingda Ka Roller Coaster

Tren hareket eder etmez sadece birkaç saniye içerisinde 200 kmye varan bir hıza ulaşmaktadır. Bu hızla birlikte aniden korkunç derecede yüksek bir tepeye çıkmakta bu nedenle çoğu insanın gelip gördüğünde binmekten korkup vazgeçtiği de kayıtlara geçmiştir.

4. THE SMILER ALTON TOWERS – İNGİLTERE:

Neredeyse tüm Avrupalı roller coaster sevenlerinin akın ettiği hız trenlerinden birisidir. İngiltere’nin en büyük ve en iyi eğlence merkezlerinden biri olan Smiler Alton Towers’da yer almaktadır. Birbirinin içine geçmiş karmaşık gözüken yollarda trenin nasıl ve hangi şekilde gideceğini merak ederken aynı zamanda hızlı olmasından kaynaklı bu soruları merak etmekten vazgeçip anın tadını çıkarmaya başlayacaksınızdır.

5. Stratosphere – AMERİKA:

Gökyüzüne en yakın olma özelliğine sahip roller coaster olarak literatüre geçmiştir. Adını stratosfer tabakasından almıştır. 300 metre yükseklikte bir gökdelenin üzerine kuruludur. Yükseklik korkusu taşıyanlar için tavsiye edilmemektedir.

6. STEALTH – İNGİLTERE:

1,8 saniye gibi kısa bir sürede 130 kmyi geçen bir hıza ulaşmaktadır. 20 saniye gibi bir sürede tamamlanan roller coaster, sevenler için üzücü fakat korkanlar için sevindirici bir sonuçtur. Dünyanın en çabuk hızlanan roller coasterıdır. En çok G etkisine sahip trenlerinden de birisidir.

7. SILVERSTAR – ALMANYA:

Almanya’da en büyük eğlence parkları arasında yer almakta olan Europark’ta kendisini gösterir. Tasarımını Formula 1 arabalarından almaktadır. Adrenalini yavaş yavaş hissettirme özelliğine sahiptir. Hareket eder etmez ağır ağır 80 metreye yakın bir rampayı çıkar. Tepeden sonrası vazgeçilmez bir heyecan yaşatmaktadır.

8. GOLIATH – AMERİKA:

Amkerika’daki Six Flag Magic Mountain eğlence merkezinde yer almaktadır. En hızlılar arasında yer almasının en önemli sebebi olarak kayıtlara geçen 80 metrelik bir yükseklikten yaptığı serbest düşüş adı verilebilecek bir inişe sahip olmasıdır. 2000 yılında yapılmıştır.

Türkiye’de yer alan Roller Coasterlar:

9. RED FIRE – TÜRKİYE:

Red Fire’nin hızı 2,5 saniyede 110 kmye kadar çıkabilmektedir. Dünyanın en hızlılarını üreten rollar coaster üreticilerinden Intamin tarafından üretilmiştir. İstanbul’da Viasea Tema Park da yerini almaktadır. Yetişkinler tarafından büyük bir ilgiyle ziyaret edilmekte ve roller coaster heyecanını ülkemizde de yaşatmaya olanak sağlamıştır.

10. NEFESKESEN – TÜRKİYE:

Vialand Tema Park da yer alan bu roller coaster, 3 saniye gibi bir sürede 110 km hıza ulaşarak adrenalin dolu bir yolculuğa imkan vermektedir. Yaş ve boy sınırını göz önünde bulundurarak gelen roller coaster tutkunlarını kabul etmektedir. dünyanın dört bir yanından insanları buraya çekmektedir.

Dünyanın en hızlı roller coasterları Video